NEAT – spontaniczna aktywność fizyczna. Warto zostać jej przyjacielem.

Zamiast stać i opierać się o ścianę jak ten gość na zdjęciu zrób coś aktywnego! Często nie zdajesz sobie sprawy ile kalorii możesz spalić w ciągu dnia dzięki NEAT, czyli spontanicznej aktywności fizycznej.☝️

Spontaniczna aktywność fizyczna – NEAT (Non-exercise activity thermogenesis). Do tej kategorii aktywności wliczamy wszystkie czynności, które nie są zaplanowane, nie posiadają określonej ilości powtórzeń czy tempa. Nie wliczamy za to czynności takich jak planowany trening, spanie, jedzenie itp.

Przykłady spontanicznej aktywności fizycznej:

⁃ spacer

⁃ sprzątanie

⁃ wchodzenie po schodach

⁃ gotowanie

⁃ śmianie się.

⁃ chodzenie do kolegi z pracy indywidualnie

⁃ zabawa ze zwierzętami, dziećmi

⁃ mycie auta

⁃ odśnieżanie auta

⁃ śpiewanie

⁃ prace remontowe, prace w ogrodzie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki spontanicznej aktywności fizycznej można spalić nawet od 400 kcal do 2000 kcal dziennie. W przypadku odchudzania (a to z takim celem najczęściej trafiają do mnie podopieczni) jest to bardzo duża korzyść, ponieważ dzięki odpowiedniemu deficytowi kalorycznemu o końcowy efekt będzie łatwiej! NEAT może służyć również do utrzymania odpowiedniej wagi ciała po zakończonej redukcji po zakończeniu treningów lub zmniejszeniu objętości treningów, a co za tym idzie oddali od nas nieszczęsny i niechciany efekt JOJO.

W dzisiejszych czasach, w których każdy człowiek ma coraz mniej czasu na zorganizowaną aktywność fizyczną, bardzo ważnym i istotnym elementem życia codziennego powinny stać się przykłady, które podałem powyżej. W czasach, w których ciężko o znalezienie czasu na dwa umówione treningi z trenerem, a co dopiero na jeszcze dodatkowy trening samemu warto zastanowić się w jaki sposób można sobie pomóc.

Zdaję sobie sprawę, ze nie każdy ma pracę fizyczną, że nie każdy ma taką pracę jak ja, w której dużo się ruszam. Również jestem świadomy tego, że w naszym codziennym życiu mamy mało czasu na zorganizowaną aktywność, że są dzieci, zwierzęta, choroby, zmartwienia, korki i sytuacje na które nie mamy wpływu.

Mimo tych trudności nikt nie wmówi mi, że nie możemy w jakiś sposób się temu przeciwstawić. Jeśli nie masz czasu trenować na siłowni, wystarczy jadąc do pracy tramwajem wysiąść jeden przystanek wcześniej, zamiast wjechać windą wejść po schodach, zamiast zamówić jedzenie z restauracji ugotować je samemu.🤚

A co najważniejsze? Zamiast siedzieć, marudzić i się smucić możesz po prostu się śmiać!😃

Jacek.
Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *